your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Głębokie, błękitne morze

Hester ma szanowanego, ale sporo od siebie starszego męża. W pubie spotyka zaś przystojnego, młodego weterana II wojny światowej, Freddiego. Szybko się w nim zakochuje. Zwykły romans przeradza się w pełną przywiązania miłość. Do czego jednak doprowadzi, jeśli kocha tylko jedna strona?

Można wymienić dziesiątki filmów i powieści, których fabuła opiera się na podobnym schemacie. „Głębokie, błękitne morze” najmocniej przypomina „Annę Kareninę”. Jego twórcy są zresztą tego w pełni świadomi. Nieprzypadkowo każą Hester rozważać śmierć pod kołami rozpędzonego pociągu.

Jednak tak jak „Anna Karenina” nie jest prostą historią miłosnego trójkąta, tak nie jest nią też ten film. Już sama perspektywa opowieści ma w sobie coś świeżego. Oglądamy koniec romansu, a jego początek oraz przebieg pojawiają się w krótkich retrospekcjach. Przyjęcie takiego punktu widzenia zasadniczo zmienia rozkład akcentów. Nie ma tu walki kobiety o miłość wbrew mężowi, ale walkę o miłość wbrew kochankowi.

Brzmi dziwacznie? Tylko z pozoru. Szybko okazuje się, że Freddie żywi wobec Hester znacznie skromniejsze uczucia, niż ona wobec niego. Zbyt wiele ich zresztą dzieli. W roku 1950 podziały klasowe mają jeszcze swoje znaczenie i skutkują potężną różnicą doświadczeń. Skazana na porażkę Hester za wszelką cenę próbuje utrzymać Freddiego przy sobie, co oczywiście z racjonalnego punktu widzenia nie ma sensu. Już lepiej byłoby wrócić do przyjaznego, dobrego i cierpliwego męża. Oczywiście racjonalne argumenty nie mają szans przekonać zakochanej kobiety. Hester je rozumie, pewnie nawet uważa za słuszne. Nie jest już jednak w stanie żyć inaczej, gdy poznała miłość w całej jej obezwładniającej intensywności.

Intensywność uczuć jest właśnie tym, co najbardziej interesuje reżysera – Terence’a Daviesa. Obserwuje kobietę, która tonie w miłości, świadoma swojego błędu, ale nie potrafiąca się powstrzymać. Ten problem został wpisany szerszy kontekst. Freddie brał udział w Bitwie o Anglię i upojony tamtymi emocjami też nie potrafi wrócić do normalnego życia. Intensywne emocje są jak wojna, po której zostają tylko zgliszcza.

Reżyser prowadzi swój wywód bardzo klarownie, momentami aż przesadza z ostentacyjnością symboliki. Pewna jasność myśli przy tym pomaga, gdyż sam film – szczególnie na początku – prowadzony jest dość kapryśnie. Teraźniejszość miesza się z przeszłością, niektóre sekwencje stanowią strumień świadomości. W „Głębokie, błękitne morze” trudno jest też wejść. Początkowo rażą dziwnie przydymione, rozmyte zdjęcia, a długa sekwencja początkowa odbywa się prawie bez słów za to z nachalną, ekstatyczną muzyką.

Davies świetnie więc o uczuciach opowiada, ale próba intensyfikacji filmowego przeżycia sprawdza się umiarkowanie. Pomaga jednak nadać obrazowi jednoznacznie melodramatyczny rys, dodaje nuty tragedii. Tego rodzaju skłonność do emocjonalnej przesady może irytować, chociaż wydaje się w tym wypadku właściwa. Mamy w końcu do czynienia z opowieścią poprowadzoną bardzo subiektywnie z punktu widzenia Hester.

Komu reżyserskie wybory nie przypadną do gustu, pozostaje wielokrotnie nagradzana za rolę Hester Rachel Weisz. Z właściwym sobie wdziękiem dźwiga rolę kobiety wypalającej się w uczuciu. To zdecydowanie jej film, nie opuszcza zresztą żadnej sceny. Dzielnie sekundują jej Tom Hiddleston w trudnej roli niebudzącego sympatii Freddiego i szczególnie Simon Russell Beale jako mąż Hester.

„Głębokiemu, błękitnemu morzu” daleko od doskonałości, ale jest to film z pomysłem, konsekwentnie i umiejętnie zrealizowany. Reżyser wie, co chce powiedzieć i wie, jakich środków użyć, by to osiągnąć. Momentami bywa przesadnie artystowski, wysilony. Nigdy za to nie staje się nudny i co ważne, nigdy nie staje się głupi czy naiwny. W swej wykoncypowanej formie wydaje się też głęboko prawdziwy. Poza oczywiście jednym, podstawowym fałszem – jak można nie kochać kobiety o uroku Rachel Weisz?

.youtube_sc iframe.yp{display:none;}The Adobe Flash Player is required for video playback.Get the latest Flash Player or Watch this video on YouTube.

Zaloguj się aby skomentować lub połącz przez Dołącz przez Facebook